Home / Kanser / Beslenme Sondası Nedir?

Beslenme Sondası Nedir?

YAPAY BESLENME NEDİR?

Yapay beslenme, gıdaları ağız yolu ile değil, genellikle burundan geçirilen ve mideye veya ince bağırsağa kadar giden bir tüp yardımıyla hastanın vücuduna iletilmesidir.

haftalar belkide aylar sürecek şekilde yapay beslenme gerekiyor ise hastaya endoskopik cerrahi (gastroskopi) yöntemi ile direkt olarak mideye ya da ince bağırsağın üst kısmına bir tüp yerleştirilir ve bu durum enteral beslenme olarak da adlandırılır.

Eğer mide ve bağırsak yolu işlevini yerine getiremeyecek duruma gelmiş ise besinler doğrudan damar yolundan verilir ve bu tür yapay beslenme de intravenöz infüzyon veya parenteral beslenme olarak da adlandırılır.

Beslenme sondası, yutma zorluğu çeken, mide ve bağırsak rahatsızlıklarından dolayı (örneğin malabsorpsiyon ile sonuçlanan durumlarda) yada sinir sistemi ya da böbrekleri etkileyen hastalıkları olan kişiler için gerekli olabilir.

Prematüre bebeklerde de süt emme refleksleri henüz gelişmemiş durumda olduğu için artan beslenme ihtiyaçlarından dolayı beslenme sondasına ihtiyaç duyabilirler.

Yemek karışımları ya da besin preparatları, hastanın burun deliğinden midesine yada körbağırsağına kadar ulaşabilen bir tüp yoluyla verilebilirler.

İki farklı tür beslenme yöntemi vardır.

Sürekli serum ile beslenme ihtiyacı ve bolus beslenme (verilecek besinler miktarı ayarlanmış şekilde gün içerisinde düzenli aralıklar ile hastaya verilir).

Her iki yöntemde de besinlerin, gıdaların aktarım oranları bir pompa yardımıyla kontrol edilebilir.

About admin

Check Also

menenjit

Menenjit

Menenjit, menikslerin (spinal kordu saran zarların ve beyin) enfeksiyonuna bağlı iltihabıdır (subaraknoid ve araknoid membran aralıkta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir