Home / Kanser / Endoskopi nedir?

Endoskopi nedir?

Endoskopi, endoskopik bir değerlendirme gerektiğinde doktorunuz endoskop ismi verilen, bir ucunda görüntüleme yapılacağı bir parça içeren ve hastanın iç organlarının gözlemlenebileceği bir teşhis-tanı yöntemidir. Endoskop aleti doktorun hastanın vücudunun içinde neler olduğunu doğrudan gözlemesine yardımcı olan bir cihazdır.

Endoskop, fiber optik alet değişik fiberlerden oluşan bir plastik tüpten oluşmaktadır. Görüntülenmesi istenen vücut bölümünün aydınlatılması için bu fiberlerin bir kısmı ışık yansıtmaktadır. Bir diğer fiber kümesinden geri yansıtılan ışık görüntülenmenin yapılacağı kısıma iletilmektedir ve görüntü büyütülmektedir.

Doktor endoskoptan içeri doku organ örneği almak ya da anormal büyüme gösteren dokuyu ortadan kaldırmak için çeşitli aletler ile uzatabilir. Bazı endoskop cihazlarında yer alan minik kamera vasıtasıyla iç organların görüntülerinin kaydedilmesi ve ekrana aktarılması mümkün olabilmektedir.

Endoskopik tanı öncesinde hasta yavaşça yatıştırılacak, ancak işlem boyunca tamamen bilinçsiz kalmayacaktır. Ağrı hissinin minimuma inmesi için bölgesel anestezik maddeler de kullanılabilir. Endoskopi yöntemi çok fazla çok işlem için kullanılabilir ve kullanılan yönteme göre farklı isimler ile anılır.

Endoskopik inceleme sonrasında anestezi etkisi geçene kadar hasta kişi kendini halsiz, yorgun hissedebilir. Tetkikin kendisi ağrısız ve güvenlidir, ancak endoskop vücudun içindeyken hareket ettiği hissedilebilir. Eğer hasta anlayabilecek durumda ise işlem öncesine hastaya ne yapılacağı anlatılmalı ve sonrasında kendini nasıl hissedeceği konusunda bilgi verilmelidir.

Endoskopi işlemi öncesinde ve sonrasında hastanın bir yakınının hastanın yanında olması hastaya güven verir, özellikle çocuklara endoskopi yapılacak ise onun yanında annesinin veya bir yakınının olması ve onu cesaretlendirmesi çok önemlidir.

Endoskopik teşhiş öncesinde hasta yavaşça yatıştırılacak, ancak işlem bitimine kadar tamamen bilinçsiz kalmayacaktır. Ağrı hissinin minimuma inmesi için bölgesel anestezik maddeler de kullanılabilir. Endoskopi muayene yöntemi birden çok işlem için kullanılabilir ve kullanılan yönteme göre farklı isimler ile anılır.

  • Burun, boğaz, trakea ve bronşları incelemek, değerlendirmek, örnek almak, biyopsi yapmak ve gerekli durumlarda tedavi uygulamak için kullanılan yöntemin adı bronkoskopi yöntemidir.

  • Makat, rektum, kalın bağırsaklar, on iki parmak bağırsağı, ve ince bağırsağın bitiş bölümünü incelemek ve değerlendirmek, örnek almak ve gereken durumlarda tedavi uygulamak için kullanılan yöntemin adı kolonoskopi yöntemidir.

  • Yemek borusu, mide ve ince bağırsakların başlangıç kısmını değerlendirmek, örnek almak ve gereken durumlarda tedavi uygulamak için kullanılan yöntemin adı endoskopik gastroskopi yöntemidir.

  • Bazen doktorlar cerrahi girişimler sırasında da oluşturdukları küçük bir kesiden içeri endoskop sokarak bozuklukları teşhis ve tedavi edebilir bu yöntemin adı laparoskopi yöntemi.

About admin

Check Also

menenjit

Menenjit

Menenjit, menikslerin (spinal kordu saran zarların ve beyin) enfeksiyonuna bağlı iltihabıdır (subaraknoid ve araknoid membran aralıkta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir