Home / Kanser / Gripten Korunmanın Yolları

Gripten Korunmanın Yolları

Hava değişimlerinde grip ve soğuk algınlığı kaçınılmaz son. Gripten korunmak için Doktor Fevzi Özgönül’den sizlere altın değerinde gripten korunmak için 10 tavsiye.

Doktor Fevzi Özgönül’ün gripten korunmak için uyulması gereken 10 tavsiyesi;

Aşı yapılması sadece gribe karşı koruma yapmayacak aynı zamanda grip sonrası gelişebilecek diğer hastalıkların (zatürre ve Bronşit gibi ) gelişimini de önlenmiş olacaktır.

Grip bize en çok soluduğumuz havadan geçer. Bu sebeple havalandırma yapılmayan ve çok kalabalık ortamlardan uzak durulması bizi gribe karşı koruyacaktır.

En etkili yol grip aşısı olmaktır. Özellikle de yukarıda belirttiğimiz risk grubu içerisinde olan kişiler mutlaka aşılanmalıdır.

En iyi ikinci koruma yöntemi sağlıklı ve düzenli şekilde beslenmektir. Sağlıklı beslenmek dediğimizde hemen aklımıza bolca salata, sebze ve meyve gibi yiyecekler gelebilir. Ancak özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için hem bitkisel hem de hayvansal proteinlerden tüketmek gerekecektir.

Gribin bulaşmasının bir diğer yolu da ellerimizdir. Özellikle dışarıda dolaşırken veya bir dükkanda, alışveriş merkezinde gezenirken, ellerimizle dokunabileceğimiz nesnelere ( asansör düğmeleri, merdiven tutacakları, kapı kolu, yaslanılabilen duvar gibi yüzeyler, duraklarda bulunan direkler gibi ) dokunmamaya özen gösterelim veya dokunacaksak da elimize bir bez veya peçete alarak onunla dokunmak ve sonrasında bu peçeteyi anında çöpe atmak en iyisi olacaktır. Hastalığın en sık eller ile bulaştığını unutmayalım ve dışarıdayken ellerimizi asla ağız ve burun bölgemize götürmeyelim. Götüreceksek mutlaka temiz bir kağıt peçete kullanmış olalım.


Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için bolca C vitamini ve özellikle çinko yönünden zengin gıdalar ile beslenmek gerekir. Limonlu ve zeytinyağlı salatalar ve özellikle taptaze portakal ve mandalina müthiş bir C vitamini kaynağıdır. Çinko için ise bolca Ispanak, kuzu ve sığır eti, mantar, badem, kabak çekirdeği, hindiz eti susam, fasulye, kuru fasulye, bezelye, kabak ve tavuk göğüs eti tüketebiliriz.


Başkalarının sağlığını da düşünürsek eğer hapşıracaksak veya sümküreceksek mutlaka temiz kağıt bir peçete kullanıp bunu da kullandıktan hemen sonra çöpe atmamızda yarar vardır.


Ellerimizi sık sık yıkamaya gayret göstermeliyiz ve çalıştığımız mekanda kendimize ait özel bir bardağımız yoksa tek kullanımlık plastik veya kağıt bardakları tercih etmemiz mikropların diğer insanlara bulaşmasını engelleyecektir. Ayrıca çalıştığımız ortamda kullandığımız kalem gibi kırtasiye gibi malzemelerine de itina ile yaklaşmalıyız. Mümkünse kendimize özel olanlarını sadece biz kendimiz kullanmaya gayet etmeliyiz.


Yolda karşılaştığımız çok yakın tanıdığımız bile olsa arkadaşlarımızla asla sarılmamamız, öpüşmememiz gerekir. Çünkü karşıdaki kişi ne bizim hasta olup olmadığımız ne de biz onun hasta olup olmadığını bilmiyoruz. Siz öpüşüp sarılmak için hamle yaparsanız, karşınızdaki kişi hasta bile olsa bazı durumlarda nezaketen kendisini geri çekemeyebilir. Bu durumda hastalık diğer canlılara yayılmaya olanak bulur ve yayılır.

Kış aylarında giyim tarzımız da vücut direncimizin azalmasına neden olabilir. Bu sebeple ne derece zor olsa da bile kapalı ve sıcak bir ortama girdiğimizde üzerimizdeki fazla olan palto ve ceket gibi giysileri çıkararak dışarı çıkarken de bunları giyerek vücudumuzun gereksiz yere terlemesine veya soğukta kalmasına izin etmemeliyiz.

About admin

Check Also

menenjit

Menenjit

Menenjit, menikslerin (spinal kordu saran zarların ve beyin) enfeksiyonuna bağlı iltihabıdır (subaraknoid ve araknoid membran aralıkta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir