Home / Kanser / H3N2 Gribi Nedir

H3N2 Gribi Nedir

H3N2, 2013 yılı sonu ve 2014 yılı başından itibaren toplumda insanların en yaygın olarak hastalanmasına ve yatağa düşmesine neden olan grip (influenza virüsü) virüsünün bir tipidir. Bu tip virüsün adında bulunan H ve N harfleri virüsün yüzeyinde bulunan proteinlerin isimlerinin kısaltılmış halidir ve her sene H ve N harflerinin yanına eklenen rakamlar değişebilmekte yada grip virüsünün gösterdiği mutasyonlar sebebiyle bu şekilde adlandırılmaktadır. H3N2 virüsü 2011 senesinde izole edilmiş bir şuş’dur ve toplumda 2011 senesinden beri hastalığa yol açmaktadır. Bu sebeple de bu virüs aslında yeni virüs olarak sayılmaz. H3N2 virüsü domuz kaynaklı bir virüsdür.

H3N2 GRİBİ NEDENLERİ

H3N2 gribi veya grip virüsü tam olarak bir enfeksiyon hastalığıdır ve özellikle kış aylarında savunma sisteminin (bağışıklık sisteminin) zayıflamasından dolayı, insandan insana çok kolay bulaştığından, toplumda salgınlara neden olur.

H3N2 VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Enfeksiyon hastalıkları farklı yollarla insana bulaşabilir. Mesela bazı hastalıklar solunum yoluyla bulaşır, bazı hastalıklar sindirim sistemi yoluyla bulaşır, bazı hastalıklar cinsel yolla bile bulaşır, fakat grip virüsü denildiğinde (H3N2 virüsü de dahil) solunum yoluyla bulaşır.

Solunum yoluyla bulaşmanın ne olduğuna gelirsek; aksırık, öksürük, hapşırma gibi yüksek kapasiteli solunum faaliyetleri sonucu ağız ve burundan saçılan küçük sıvı damlacıklarının içerisine yerleşen virüs (söz konusu hastalık grip ise) veya bakteriyel bir hastalık ise enfeksiyonun aynı ortamda bulunan diğer insanlar tarafından solunum yoluyla vücuda alınmasıdır. Grip hastalığının ise, H3N2 hastalığının ise temelolarak bulaşma yolu solunum yoludur. Fakat grip virüsü ve H3N2 solunum yoluyla etrafa dağılan damlacıkların temas ettiği eşyalardan, ellerden temas yoluyla da bulaşmaktadır.

H3N2 GRİBİ BELİRTİLERİ

Grip virüsü bulaştıktan sonra tipik grip belirtileri 2.-3. günlerde başlar. Belirtiler arasında ateşlenme, öksürük, baş ağrısı, eklemlerde ağrı, kaslarda ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, genizde ve burun boşluklarında yanma ve kazıntı hissi, göğüste sıkıntı şeklinde belirtiler vardır. Bu belirtiler 2 yada 3 hafta kadar görülebilir. Bununla birlikte titremeler, ishal, aşırı yorgunluk ve kusma grip tablosuna eşlik edebilir. İnatçı öksürük 1-2 aya kadar da devam edebilir.

About admin

Check Also

menenjit

Menenjit

Menenjit, menikslerin (spinal kordu saran zarların ve beyin) enfeksiyonuna bağlı iltihabıdır (subaraknoid ve araknoid membran aralıkta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir