Home / Kanser / Kanserden Korunmanın Yolları

Kanserden Korunmanın Yolları

Kanserden Korunmanın Yolları

Çağın hastalıkları gün geçtikçe etkisine devam ediyor. Her hastalığın belli sonuçları, kurtulma yolları mevcut ama bazı hastalıklar ilerledikçe olumlu sonuç alınamayacak hale geliyor. Mesela kanser hastaları gibi. Aslına bakarsanız birçok hasta kendi kendine tedavi sürecine gitmiştir ama bu neredeyse bir elin parmak sayısını geçmez. Birazdan bahsedeceğimiz yöntemler ile kanserden nasıl korunulacağını öğreneceğiz.

Öncelikli olarak sigara içiyorsanız muhakkak bırakmalısınız. Kanserin, akciğer kanserinin başlıca sebebidir. Kanserden ölenlerin %30 ‘u, akciğer kanserinden ölenlerinde %87 ‘si sigara sebebi iledir. Sigaranın sebebi olduğu diğer kanserlerde şunlardır: gırtlak kanseri, ağız, pankreas, mide, yemek borusu, karaciğer ve idrar kesesi. 100’ e yakın kanser eden madde, sigaranın içinde bulundur. Bu bakımdan sigarayı bırakmak, kanserden kutulmanızı sağlayacak en önemli unsur olacaktır.

Sigaranın en önemli arkadaşı diyebileceğimiz alkol, bir diğer kanser sebebidir. Özellikle sigaranın yanında alkol alıyorsanız, büyük bir kanser riski taşıyorsunuz demektir. İçtiğiniz kadarını hiç içmemek eğer bunu yapamıyorsanız miktarını azaltmak sizin sağlığınız için olumlu olacaktır. Alkolün başlıca yaptığı kanser türleri ise: kalın bağırsak, ağız, meme, boğaz ve gırtlak.

Beslenmek sağlığımızın her evresinde önemlidir. Bu bakımdan sadece kanser için değil de genel konuşmak daha mantıklı olur. Aynı zaman da kanseri önleyici bir kaç şeyden de söz etmek mümkün olacaktır. Tabi yememeniz gereken kimi şeylerde vardı. Mesela harlı ateşte kısa sürede pişen yemeklerden uzak durmalısınız. Günde en az 2 veya 2.5 litre su içilmelidir. Salam, sosis sucuk gibi işlenmiş etlerden muhakkak uzak durmalısınız. Günde ancak 2 veya 3 gram tuz tüketmelisiniz. Fazlasının zararı olacağını unutmayın.

Kilolarınıza dikkat etmek hem kendi sağlığınız içi hem de kanser için oldukça önemli bir faktördür. Eğer aşırı kilodaysanız başlıca şu kanserlere yakalanma riskiniz yüksektir: kalın bağırsak, yemek borusu, böbrek, pankreas, yumurtalık kanseri ve prostat. Her ne kadar tamamen olmasa bile, kilo vermekle birlikte kanser riski belli oranda düşecektir.

Kanserin bilinen veya bilinmedik kimi belirtilerini bilmek, kanser riskinin anında teşhisini ve tedavisini sağlayacaktır. Beklenmedik kilo kayıplarınız, ateş, halsizlik, idrar ve bağışıklık alışkanlıklarınızda ki değişiklikler, deri değişikliği, halsizlik, beklenmedik akıntılar ve kanamalar, vücudunuzda ele gelen kitleler, iyileşmeyen yaralar, hazımsızlık, ses kısıklığı ve yutma zorlukları kanserin habercisidir. Eğer bu bulgulara vücudunuzda rastlıyorsanız, acilen bir doktora görünmeniz gerekecektir. Ama eğer bulguları göremiyorsanız, yine de belirli aralıklarla test edilmeniz ve kontrole girmeniz gerekmektedir.

Bahsetmemiz gereken son ama en önemli nokta <strong>stres</strong>ten geçmektedir. Stres kanserin tetikçisidir. Strese girdiğiniz her an ömrünüzden belirli bir zamanın gittiğini anlamalısınız. Stresten uzak durmak için sosyal hayatınıza önem vermeli veya danışmanlık hizmeti almalısınız. Motivasyonunuzu ne kadar yüksek tutarsanız bu hastalığı yenme riskiniz o kadar yüksek olacaktır. Bu şekilde motivasyonu yüksek insanlar, kanseri ciddi derecelerde bile yenmişlerdir.

About admin

Check Also

menenjit

Menenjit

Menenjit, menikslerin (spinal kordu saran zarların ve beyin) enfeksiyonuna bağlı iltihabıdır (subaraknoid ve araknoid membran aralıkta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir