Home / Teknoloji / Teknolojinin Zararları ve Yararları Nelerdir?

Teknolojinin Zararları ve Yararları Nelerdir?

Teknolojinin Zararları ve Yararları Nelerdir?

Hayatımızın her köşesinde internet, cep telefonları, bilgisayarlar mevcut. Hele tam teknoloji çağındayken elinde bu gibi aygıtlar, imkanlar olmayan kişiler yok denecek kadar azdır. Her şey doğru kullanımlar sonucunda yararlıdır ve her şeyin belli bir yararı olduğu kadar zararı da vardır. Teknoloji hayatımızın her köşesinde artık. Eskiden saygı, muhabbet ve sohbet vardı ama maalesef teknoloji hayatımıza girdiğinden beri bu kavramlar biraz eksik kalıyor.

Teknoloji bir bilgi alış-veriş portalıdır. Artık herkes istediği an kıyafet alabiliyor, istediği an alış-veriş yapabiliyor. Her şeyi rahatlıkla alabiliyoruz, evimize getirtebiliyoruz. Bu bizim zaman kaybımızı önlüyor. Hem dışarı da saatlerce kalmamamızı sağlıyor hem de daha ucuz şeyler bulabiliyoruz. Teknoloji her konu da bize yardımcı oluyor. Bir hastalığınız olduğu zaman hemen elimizin altında ki internetten, o hastalığın neden kaynaklı olduğunu, nasıl gerçekleştiğini, nasıl tedavi edildiğini ve tedavi süreci hakkında her detayı öğrenmemize yardımcı oluyor. Teknoloji sayesinde eskiden çok uzun süre gidilen yerler, artık sanki bir metre uzağımızda gibi çok kısa sürede gidebiliyoruz. Teknoloji sayesinde bilgilerimizi, duygularımızı doğrudan yazılı olarak ifade edebiliyoruz. Bu şekilde duygularımızı daha açık şekilde dışa vurabiliyoruz.

Teknolojinin bu şekilde çeşitli yararları olduğunu hepimiz biliyoruz. Unutmamamız gerekiyor ki yararı olduğu kadar zararı da var. Özellikle alış-verişler de insanlar tembelliğe alışıyorlar. Hazıra konulmuş bir durum ortaya çıkıyorlar. Bu şekilde hareketsiz kalınıyor ve sonuç kilo alımına giderek obezliğe neden oluyor. Teknoloji nedeni ile de yeni yeni hastalıklar ortaya çıkmıştır. Gerçi bu pek zarardan sayılmıyor çünkü yine teknoloji sayesinde tedaviler yapılabiliyor. En kötüsü ise; insanlar artık yüz yüze görüşmüyorlar, yüz yüze sohbet neredeyse yok denecek kadar az. İnsanlar çoğu zaman yalnızca internet üzerinden iletişime geçiyorlar. Hal böyle olunca iletişim bozuklukları meydana geliyor. Bu da arkadaşlıkların, dostlukların bitmesine neden oluyor. Teknolojik aletleri elektrik ile çalışmaktadır. Bu nedenle elektromanyetik alanlar oluşur. Beynimizin de elektromanyetik alanları mevcuttur. Bu yüzden beynimizi olumsuz etkilemektedir.

Teknoloji de böyle bir şey doğru kullanıldığı zaman dostumuz, yanlış kullanıldığı zaman ise düşmanımız olabilir.

About admin

Check Also

4.5Gden Faydalanabilecek Olan Telefonlar

4.5Gden Faydalanabilecek Olan Telefonlar

Son zamanlarda herkesin aklından soru işareti olarak kalan bir kavram var; 4.5 G. Hangi telefonlarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir