Home / Teknoloji / Turkcell Pazarlama Direktörü: Bu Kararlar Alınırsa, İnternet Fiyatları Ucuzlar

Turkcell Pazarlama Direktörü: Bu Kararlar Alınırsa, İnternet Fiyatları Ucuzlar

Turkcell’in Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş, hepimizin merak ettiği “İnternet fiyatları nasıl ucuzlar?” sorusunun yanıtını verdi.

Ülkemiz’deki internet kullanıcıları uzun yıllardır Adil Kullanım Kotası’nın (AKK veya AKN’nin) kalkmasını bekledi. BTK kurumu kararıyla 1 Ocak 2019 tarihi itibarı ile Adil Kullanım Kotası kalktı kalkmasına fakat bu sefer de internet fiyatlarında ki ciddi artşın vatandaşın beklentisinin çok üzerine çıkmış oldu. İnternet servisi sağlayıcıları, AKK’nin kalkması ile oluşan maliyetlerin arttığını, bu nedenle fiyatların bu seviyelerde olduğunu belirtirken, vatandaş ise eski sistemin yenisinden daha iyi olduğunu söylüyor.

Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş,
“100Mbps hıza erişmek için ne yapılmalı?” sorusunu şu şekilde cevapladı;


Ortak altyapıyla yatırım maliyetleri düşmeye başladığı an, bu tüketicilere daha yüksek hız ve daha düşük fiyat olarak yansımaya başlar. Biz de meraklı değiliz 100 Mbps’i 199 TL’den satmaya… Ama yatırım maliyetleri böyle olduğu sürece kazmak büyük para. Bu maliyetleri düşürecek olan ise altyapı yatırımlarını ortak yapıp, daha fazla insana internet götürmek. Ancak insanlar hala en çok “3 aydır altyapı bekliyorum”, “Alt yapım çok eski, hızım çok düşük”, “Port vermiyorlar” gibi konulardan şikayet ediyor. Hatta bütün Türkiye ‘port’un ne demek olduğunu öğrendi.’

Ö. Barbaros Yiş, “Her kullanıcıya fiber internet için ne kadar yatırım gerekli?” sorusunu ise şu şekilde cevapladı;


Türkiye’de internet penetrasyonu hala çok düşük… Çok ciddi bir dijital altyapı eksikliği var.Türkiye’de yaklaşık 20 milyon hane var ama şu anda fiberin ulaştığı hane sayısı ise yaklaşık 5 milyon. Acilen 15 milyon haneye daha fiber ulaştırmamız gerekli. Bu altyapıları bizlerin teker teker, aynı anda, paralel olarak yatırım yaparak tamamlamasına imkân yok. Bunun için yaklaşık 15 milyar dolar lazım. Halbuki mevcudu paylaşsak ve bundan sonrakileri beraber yapsak bu hikâye 2 milyar dolara bitecek gibi bir şey. Altyapıya erişimi bir rekabet unsuru olmaktan çıkarmamız lazım. Üstyapıda servis zenginliğiyle, kaliteyle rekabet edelim.

About admin

Check Also

Deadpool Film İncelemesi

Deadpool Film İncelemesi

12 Şubat tarihinde vizyona giren Deadpool filmi oldukça iyi bir başlangıç yaptı. Herkesin neredeyse dört …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir